Home
Anasayfa » Tarih

Tarih

c13

 

Araştırmacı yazar Nazif Karaçam EFSANEDEN GERÇEĞE KIRKLARELİ adlı eserinde kasabamızın tarihinden şöyle bahsetmektedir.

ÇAKILLI

“”… Kasabanın ne zaman ve kimler tarafından kurulduğuna ilişkin sağlıklı bilgi bulunmuyor. 1655 yıllarında buradan geçen Evliya Çelebi, köyde Rum ve Müslümanların beraber oturduklarını haber veriyor. Ancak Kasabanın çok eski bir yerleşim merkezi olduğuna dair birtakım kanıtlar bulunuyor.

Kasabanın asıl adı “ÇAKALONDON” dur. Rumca bir isimdir, fakat ne anlama geldiği bilinmemektedir. Türk ağzında adı Çakallı olmuştur.

1969 yılında belediye olmuştur… Vize ve Saray ile sosyal ve ticari ilişkileri vardır…Halkın büyük çoğunluğu balkanlardan gelen göçmenlerdir…

Kasaba, tarih içersinde Vize ile aynı kaderi paylaşmış, birçok kez işgal görmüştür.””

 

TARİHÇEMİZ

Kasabamız Trakların tarihi ile başlar, o yıllarda Trakya’yı işgal eden kavimlerin yayılma alanı Adriya denizinden Karadeniz’e kadar uzanmaktaydı. Trakyaya ismini veren bu kavimler dalga halinde İstanbul ve Çanakkale’ye kadar uzanmışlardır. Özellikle MÖ 1200’de Trak kavimlerinden Bitinyalılar ve Frigler, Vize-Çatalca yolu üzerinden İstanbul’a oradan da Anadolu’ya geçmişlerdir. Trakya’da kalanlar ise ufak birer takım krallıklar kurmuşlardır.Kasabamızın 1 km güneyinde Eski Tekke Mezarlığı’nda bulunan el yapımı kaba hamurlu deve tüyü rengindeki çanak çömlekler, yontma taş aletler, cilalı baltalar, neolitik çağda burada bir yerleşim olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle Çömlektepe hüyüğünün MÖ 3000 yıllarına kadar indiği belirlenmiş, aynı yerde demir çağına ait seramikler ele geçmiştir. Bunları Helenistik ve Roma seramikleri de tamamlayınca yöremizin neolitik çağdan günümüze kadar kesintisiz bir yerleşime sahne olduğu ortaya konulmuştur. Kasabamızda bir çok Tümülüs mezarı koruma altına alınmıştır.

Kasabamız merkezinde bulunan tarihi Çınar Ağacı(platanus-acrifolia) nın çevresi 9.20m, çapı 2.93m, boyu ise 20m ve yaşı 818’tir. Ayrıca Eski İlköğretm Okulu bahçesinde bulunan çitlenbik ağacı(celtis-australis)çevresi 4.17m, çapı 1.33m, boyu 15m ve 200 yaşındadır.

Bizim dedelerimiz Osmanlı Rus Savaş’ından (Bulgaristan) ve balkanlardan göç ederek yerleşim sağlanmışlardır. M.Ö. 3000 yılında Trakların yerleştikleri tespit edilmiştir. Trakların yerleştiklerini Tümülüs ve Kral mezarlarının kazılarından (Trakya Üniversitesi ve Kırklareli Müze Müdürlüğü) ortaklaşa yaptıkları çalışmalarla anlaşılmıştır.

Çakıllı çok eski bir yerleşim yeri olmakla beraber daha önce Çakıllı’nın 2 km. öncesinde yani şu anda tekke mevkii dediğimiz yerde, bundan 700 yıl önce ilk olarak Erenler (embiyalar) altında kurulmuştur. Orada belli bir müddet köy olarak ikâmet edildikten sonra (biz bunları, cami kalıntılarının, çeşmenin ve ölen yerleri gibi tarihi kalıntılardan anlamaktayız) oradaki yerleşim yeri şimdiki bulunduğu yerde kaynak sularının (aşağı ki havuz ve yukarı ki havuz) daha bol olması nedeniyle köy Çakıllı ismini alarak şuan bulunduğumuz yere taşınmıştır. Zaman içerisinde burada bulunan yerli insanlara Gacal denilmektedir. Belediyemiz 1 Haziran 1969 yılı Pazar günü kurulmuştur.

© 2016 | Bu Site Çakıllı Belediye Başkanlığına Aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kopyalanamaz.. Tfrweb.net

Scroll to top